Zachorowalność na czerniaka skóry w Polsce w ostatnich latach, zwiększyła się aż 3-krotnie. Co roku taką diagnozę słyszy około 3100 osób. Schorzenie to cechuje wysoki poziom złośliwości, szybki rozwój i niska odporność na leki. Kluczową rolę w walce z nim odgrywają wczesna diagnostyka i regularna kontrola stanu skóry, które dają szansę na niemal całkowite wyleczenie. Podstawowymi symptomami raka skóry, które powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u dermatologa, są m.in. zmiany koloru naszych znamion, nieregularny kształt bądź ich krwawienie. Niezależnie od ewentualnego występowania tych objawów powinniśmy co roku wykonywać badania dermatoskopowe.
Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić, czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta - czerniaka złośliwego.
Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:
• A (asymmetry) - asymetria - czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,
• B (borders) - granice - brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
• C (color) - kolor - kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika,
• D (diameter) - średnica zmiany > 6 mm,
• E (elevate) - uwypuklenie - uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek.
Dermobus z wykwalifikowanym personelem stacjonował będzie w Chojnie przy ulicy Klasztornej 21 (przy siedzibie partnera akcji) od godz. 10.00 do 16.00 w dniu 3 września.
Mieszkańcy będą mieli możliwość odbycia bezpłatnych badań znamion barwnikowych. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz z obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami.
Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo. W dermobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty, a Pacjenci i Personel mają zapewnione środki ochrony osobistej.
Udział w badaniu jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których dokonać można w okresie 10 dni przed planowanym badaniem. Zapisy prowadzone są w miejscu wykonywania badań.
Wszelkie szczegóły na temat terminów badań i lokalizacji znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia (fundacjaneuca.pl).
Napisz komentarz
Komentarze