Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:17
Reklama dotacje rpo
Reklama

Lekarz internista genetyk teraz w Chojnie

Nie trzeba będzie jeździć do Szczecina, żeby skorzystać z usług genetyka. To pierwszy taki lekarz przyjmujący w powiecie gryfińskim w Przychodni Rodzinnej ,,Dom" w Chojnie. Będzie przyjmował pacjentów na NFZ.
Lekarz internista genetyk teraz w Chojnie

Na stronie internetowej Przychodni Rodzinnej ,,Dom" mieszczącej się w Chojnie przy ulicy Odrzańskiej można przeczytać taki oto komunikat :,

,,PIERWSZY RAZ W POWIECIE GRYFIŃSKIM - LEKARZ INTERNISTA GENETYK W PRZYCHODNI "DOM" NA NFZ!

Nasi pacjenci zasługują na najlepsze!
Dołączył do zespołu lekarskiego lek. med. Krzysztof Bernatowicz, absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz rezydent genetyki klinicznej. Diagnozuje i prowadzi pacjentów z rzadkimi chorobami genetycznymi, bada małych pacjentów z opóźnieniem psychoruchowym, zespołami wad wrodzonych, postępującymi chorobami neurogenetycznymi. Jego obszar zainteresowań obejmuje także genetykę niepowodzeń rozrodu, kardiogenetykę i genetykę nowotworów.
Od wielu lat związany z POZ.
Autor licznych publikacji naukowych.

Niegdyś wielokrotny uczestnik i zdobywca medali Mistrzostw Polski oraz Europy w narciarstwie wodnym.

Lekarz przyjmuje na NFZ pacjentów przychodni!  "

 

Genetyk zajmuje się kwestiami dziedziczenia cech, chorobami wrodzonymi i dziedzicznymi. Genetyk, przy pomocy wielu narzędzi diagnostycznych, jest w stanie wykryć przyczynę i pochodzenie chorób, np. neurologicznych. Na wizytę do genetyka powinny zgłosić się osoby, które obarczone są dziedziczeniem chorób występujących w rodzinie.

Gabinet genetyka odwiedzają często planujące dziecko pary, w których rodzinach wystąpiły choroby dziedziczne, a także te osoby, które już spodziewają się potomstwa i chciałyby uzyskać dzięki badaniom prenatalnym informację o wystąpieniu (lub nie) u niego wady genetycznej. Kolejnym zagadnieniem związanym z rodzicielstwem, którym zajmuje się genetyk, jest ustalenie ojcostwa. Specjalista porównuje profil genetyczny dziecka i (domniemanego) ojca, a jeśli dziecko jeszcze się nie urodziło - pobiera się krew przyszłej mamy i potencjalnego ojca. 

Genetyka odwiedzają również dorośli, którzy chcą zapobiec wystąpieniu u siebie chorób genetycznych i określić, jakie jest prawdopodobieństwo, że sami też zachorują. W tym celu udają się do genetyka zwłaszcza osoby, w których rodzinach wystąpił nowotwór. Warto dodać, że tylko około 5% wszystkich nowotworów jest uwarunkowanych dziedzicznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wreszcie 13.10.2018 09:21
I bardzo dobrze!

Reklama