Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 05:31
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Dla kogo w końcu wolny będzie 12 listopada ?

12 LISTOPADA dzień WOLNY OD PRACY! Czy pracujemy 12 listopada? 12 listopada wolne czy nie? Kto ma wolne 12, a kto idzie do pracy? W październiku sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. A to oznacza, że w poniedziałek 12 listopada niektórzy nie pójdą do pracy...
Dla kogo w końcu wolny będzie 12 listopada ?
Ustawę przyjętą przez sejm zmienił senat.26 października, Senat RP przegłosował poprawkę: 12 listopada ma być też dniem wolnym od handlu.
 
Dziś sejm ponownie głosował w sprawie kontrowersyjnego projektu ustawy i przegłosował ustawę. Wszystkie poprawki Senatu zostały przyjęte.12 listopada będzie także dniem wolnym od handlu.
Jedna z poprawek Senatu skreślała zapis, zgodnie z którym 12 listopada miały nie obowiązywać przepisy ograniczające handel w niedziele i święta. Przyjęcie tej poprawki oznacza, że 12 listopada będą obowiązywać takie zasady, jak w niehandlowe niedziele i święta.
 
Ustawa weszła w życie automatycznie, ponieważ Prezydent RP Andrzej Duda błyskawicznie podpisał ustawę. Dokument natychmiast trafił na biurko prezydenta. Potwierdził to rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Zgodnie z zapisami Konstytucji RP i regulaminu Sejmu, prezydent miał 21 dni na podpisanie ustawy. Jedynie w przypadku ustaw pilnych i ustawy budżetowej czas na podpisanie ustawy jest skrócony do 7 dni.

Aby ustawa o 12 listopada weszła w życie przed dniem, którego dotyczy, nie zastosowano vacatio legis. Tymczasem zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych, każda ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, chyba że sam akt przewiduje termin późniejszy.

Termin vacatio legis może być krótszy lub nawet zerowy, ale tylko jeśli "jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie".

Vacatio legis jest stosowane po to, by wszyscy, których dana ustawa dotyczy, mieli czas na zapoznanie się z nowymi przepisami. Największym zarzutem przeciwników ustawy o 12 listopada jest właśnie to, że firmy nie dostały czasu na dostosowanie się do nowych regulacji.

 
Kto więc musi na pewno pracować ?
Według przyjętej do ustawy poprawki 12 listopada 2018 nie będą obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia świadczenia opieki zdrowotnej. Innymi słowy – otwarte będą:
  • szpitale
  • ambulatoria
  • apteki.
 
Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy istnieją zawody, których nie dotyczą święta. Ich przedstawiciele muszą pracować mimo świąt. Należą do nich: prace związane z akcjami ratowniczymi (w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego)
  • zakładowe straże pożarne
  • prace związane z ochroną mienia i środowiska
  • prace związane z usunięciami awarii, prace w ruchu ciągłym
  • prace zmianowe
  • prace, które są świadczone wyłącznie w weekendy i święta, branża gastronomiczna i hotelarska.
 

 


 
 
 


 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama