Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:34
Reklama
Reklama

37-latek poddany kwarantannie w gminie Cedynia

-W przychodniach należy wstrzymać szczepienia dzieci. Dzieci zdrowe i ich rodzice oraz rejestrujący nie mogą kontaktować się z chorymi – mówi Tomasz Mirakowski, lekarz z Gryfina. –Zadzwonił do nas mężczyzna, który powiedział, że ma 39 stopni gorączki – opowiada Iwona Major-Guzowska, lekarka z Cedyni, która proponuje aby takie osoby telefonowały do urzędu miejskiego.
37-latek poddany kwarantannie w gminie Cedynia

Chyba żadna przychodnia zdrowia w naszym powiecie nie jest przygotowana na przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. A takie osoby się zgłaszają, bo wiele z nich nie wie co ma zrobić. Wiemy, że koronawirus może długo być utajony. Osoba zarażona może infekować innych. Może też nam się zdawać, że to zwykłe przeziębienie. Nie lekceważmy takiego stanu!

-Powinno się wyznaczyć gabinety z osobnymi wejściami i rejestracją. Ta decyzja należy do Sanepidu. Lekarz badający i kwalifikujący do szczepienia nie powinien tego dnia badać chorych – mówi lekarz Tomasz Mirakowski. - Należy wprowadzić obowiązek noszenia masek ochronnych dla personelu w przychodni i pacjentów z kaszlem – dodaje lekarz z Gryfina.

Są e-recepty . Można więc otrzymać kod recepty telefonicznie. Jest jednak problem, że do przychodni jeszcze trudniej się dodzwonić. Powinno zatrudnić się dodatkowe osoby w recepcji. Załóżmy sobie Internetowe Konto Pacjenta.

A jak okaże się, że ktoś był za granicą, ma dość typowe objawy, to czy ma czekać na korytarzu przychodni razem z innymi pacjentami? W żadnym przypadku!

Została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w kraju, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa 2019-nCoV i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną, np. PSSE Gryfino tel. (91) 416-38-58, nr telefonu alarmowego 694-493-763.

Specjalne namioty dla osób, które podczas przekraczania granicy poczują się gorzej, strażacy rozstawili w naszym powiecie na 2 przejściach granicznych.

A tak jeden przypadek dotyczący pacjenta z gorączką rozwiązano w Cedyni.

-Z pacjentem kontaktowałam się telefonicznie. Mógł przyjść do przychodni lub poprosić, zgodnie z dzisiejszymi przepisami, o wizytę domową. Wtedy podlegałabym kwarantannie i nie miałby kto leczyć – mówi lekarz Iwona Major-Guzowska. –Skończyło się na konsultacji chorego ze specjalistą. Pacjent miał 39 st. Celsjusza. Jest w tej chwili objęty kwarantanną – mówi lekarz.

37-latek przechodzi kwarantannę w gminie Cedynia. Miejmy nadzieję, że to tylko zwykłe przeziębienie.

W nowej sytuacji potrzebne są dodatkowe wytyczne dotyczące działań przychodni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

p31 13.03.2020 21:06
Lekarze z Cedyni wyjątkowo lekceważąco podchodzą do pacjentów kaszlących i siedzących z gorączką na poczekalni.

Chmura 13.03.2020 21:25
To nie jest dobry czas na chorowanie!

wampir 13.03.2020 06:57
Nie wiedziałem, że w UM pracują specjaliści od chorób zakażnych

Anonim 12.03.2020 22:08
Również uważam że należy podać imię i nazwisko

Kuba 12.03.2020 20:55
Uważam że powinny być podane personalia tej osoby tak aby osoby które mogły mieć z nim styczność mogły również się zgłosić.. Anonimowe wiadomości w tej sytuacji są skrajnie nieodpowiedzialne...

Jasio 12.03.2020 22:00
Zacznij od siebie i podaj pełne dane, gdy piszesz posta. Daj przykład. Bądź odważny.

Reklama