W programie "
- Promocja publikacji ,, Rurka Wieś Templariuszy" z pokazem slajdów dotyczaćych badań dworu zakonnego w Rurce
- Plan nowego projektu badawczego nad Templeriuszami
- Prezentacja książki ,, Cmentarze Zbrodni"
- Możliwość zakupy publikacji
„Prezentowane opracowanie powstało na podstawie studiów prowadzonych w związku z poszukiwaniami archeologicznymi, stąd może nie spełniać wszystkich oczekiwań dotyczących szczególnie nowożytnej historii miejscowości. Należy mieć jednak świadomość, że średniowieczne dzieje osady Rorka, późniejszej wsi znanej pod nazwą Rörchen, a obecnie Rurka, stanowią najważniejszy rozdział dziejów tego miejsca…”.
Przemysław Kołosowski – archeolog architektury, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, regionalista, podróżnik do miejsc zapomnianych. Badacz templariuszy, średniowiecza, zwyczajów pogrzebowych. Od początku działalności zawodowej głównym obszarem jego zainteresowań jest pogranicze nadodrzańskie Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu archeologii, historii, ochrony zabytków. Redaktor naukowy i współautor monografii pomorskiego Gryfina (Dzieje Gryfina i okolic, Gryfino 2005), wydawnictwa Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza (Chwarszczany 2007) oraz zbioru artykułów konferencyjnych pt. Cmentarze zbrodni (Chwarszczany 2018).
Poza działaniami na polu nauki zajmuje się szeroko rozumianym popularyzowaniem wiedzy historycznej w oparciu o miejscowe dziedzictwo kulturowe np. organizacją imprez o charakterze edukacyjno-historycznym (festyny rycerskie, warsztaty dawnych rzemiosł, koncerty muzyki dawnej etc.) i rekreacyjnym (historyczne biegi przełajowe).
Od 2004 roku zaangażowany w działania związane z ratowaniem i restauracją kaplicy zakonnej templariuszy i joannitów w Chwarszczanach. Współzałożyciel pierwszego w województwie zachodniopomorskim Parku Kulturowego Chwarszczany (2005). Inicjator i autor pierwszego wniosku o dofinansowanie restauracji kościoła w Chwarszczanach (2012). Organizator Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach.
Napisz komentarz
Komentarze