O 16:30 w sali konferencyjnej przywitał on władze gminy, dyrektorów instytucji kultury, dyrektorów muzeów naszego regionu, przedstawicieli stowarzyszeń, a także przedstawicieli lokalnych mediów, przybyłych mieszkańców i gości. Głos zabrali burmistrz Trzcińska-Zdroju Bartłomiej Wróbel oraz przewodniczący Rady Miejskiej Robert Kowalski, którzy podziękowali za przygotowanie wystawy oraz przy okazji 5. urodzin Stowarzyszenia życzyli dalszej wytrwałości i wspólnej współpracy na rzecz promocji miasta i regionu. Życzenia złożyli również dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Regina Brzezińska, dyrektor Trzcińskiego Centrum Kultury Tadeusz Mazur, dyrektor Muzeum Militariów 1914-1945 Piotr Mańczak, prezes Stowarzyszenia „Dom z sercem” Zdzisław Iwanicki oraz mieszkańcy i przybyli goście.
Otwarciu towarzyszyła krótka sesja referatowa. Dawid Buczkiewicz opowiedział o roli, jaką pełnią muzea lokalne oraz o wyzwaniach, przed którymi stoi sektor kultury aby sprostać oczekiwaniom współczesnego odbiorcy.
Grzegorz Zwoliński przygotował referat, który opowiadał jak stary młyn stał się Izbą Pamięci, jak przez wieki zmieniał się budynek młyna i jego funkcje.
Tadeusz Kołucki opowiadał o historii pomnika Wielu Wojen, który przez długi czas znajdował się w przestrzeni publicznej trzcińskiego rynku oraz jego tajemniczym zniknięciu. Jakub i Piotr Mańczak zaprezentowali zbiory swojego muzeum oraz ciekawie opowiedzieli o broni okresu II wojny światowej.
W krótkiej prezentacji swoją historię przedstawili państwo Emilia Więcławska i Jan Bosek, którzy przedstawili swoje wojenne losy i są autorami wspomnień prezentowanych w książkach, a także należą do stowarzyszenia „dzieci wojny”.
Po zakończeniu sesji referatowej podziękowano Stowarzyszeniu za wkład w rozwój i promocję miasta, odśpiewano sto lat i pokrojono urodzinowy tort.
Zebrani goście zwiedzali Izbę Pamięci. Na parterze, w Izbie rzemiosł, podziwiano narzędzia i wyroby dawnych rzemieślników. Znalazły się tam przedmioty znalezione w Trzcińsku-Zdroju oraz podarowane przez mieszkańców. Na drugim piętrze można było zapoznać się z historią II wojny światowej w regionie naszego miasta. Najciekawszą atrakcją jest makieta, przedstawiająca teatr działań wojennych, który skupiał się poza murami miasta i obejmował dworzec kolejowy i tzw. Kancelarię Hitlera.
Uzupełnieniem tej części jest wystawa broni z II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Militarnego 1914-1945 – Piotra Mańczaka. Wystawa ta poświęcona jest i przygotowana w ramach 75. rocznicy odzyskania miasta, która przypada na dzień 2 lutego 2020 r.
Liczymy, że ten czas zostanie wykorzystany przez dyrektorów i nauczycieli historii ze szkół naszego regionu aby przybliżyć im wydarzenia tamtych czasów, organizując w Izbie Pamięci żywe lekcje historii.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej składa podziękowania za wsparcie finansowe dla Urzędu Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój. Za pomoc w organizacji wystawy serdeczne słowa podziękowania kierujemy współorganizatorom, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, Trzcińskiemu Centrum Kultury i Muzeum Militariów 1914-1945, za wykonanie makiety dziękujemy Arkadiuszowi Buczkiewiczowi, a za przygotowanie pysznego tortu Anecie Buczkiewicz.
Tekst: SMZT
Fot. M. Czesyk
Napisz komentarz
Komentarze