Celem jest utworzenie muzeum legend, w której to formule ma znaleźć się wiele pomysłów.
-Do tego projektu we wnętrzu piwnic pasuje prezentacja wyposażenia wojów, które można by wyeksponować – zaproponował Krzysztof Chełstowski, prezes Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus.
Nad zewnętrzną formą tematycznego parku pracuje Elżbieta Patrzykowska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej. TMZC przedstawiło też pomysły na ekspozycje wewnątrz Legendlandii. Wiesław Stranc zauważył, że planowane muzeum narodowe oręża polskiego w dawnym klasztorze Cedynia to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na politykę historyczną. Dodatkowy obiekt związany z legendami przyniesie efekt śnieżnej kuli dla zwiększenia ilości turystów w Cedyni. Przedstawiciel TMZC przedstawił wstępne ekspozycje poświęcone mitycznym stworom np. lasu, pola, domostwa czy powietrza oraz smokom ( w tym cedyńskiemu przedstawionemu na klamrze wikińskiej znajdującej się w tutejszym muzeum).
Burmistrz Adam Zarzycki wytyczył plan działań. Zobowiązał się też do realizacji pewnych działań. Stowarzyszenia mają podać pomysły i napisać wspólnie projekt, dzięki któremu można będzie sięgnąć po pieniądze europejskie. Burmistrz podkreślił, że finansowy udział gminy, ze względu na stan budżetu, możliwy będzie w przyszłym roku.
-Proponuję aby rozważyć utworzenie fundacji, której łatwiej będzie starać się o pieniądze. Pozwoli też sprawnie prowadzić obiekt w piwnicach, gdzie jest świetna akustyka i byłby to dobry pomysł np. na salę koncertową – powiedział z kolei Arkadiusz Małecki z Comitatusa.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyły stowarzyszenia, wspomniany Comitatus i 4-osobowy zarząd TMZC oraz koordynator (z ramienia burmistrza) etapu przygotowawczego Ryszard Matecki, dyrektor Muzeum w Cedyni. Kolejne spotkanie odbędzie się 4 września o godz. 16 też w sali obrad Urzędu Miejskiego w Cedyni.
Napisz komentarz
Komentarze