Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:12
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama

Czy konkursy mogą być smaczne?

-Cieszę się, kiedy zarażam dzieci swoją pasją badania historii przodków, historii miejsca zamieszkania i widzę uśmiech na twarzach moich uczniów. Jest to dla mnie bardzo ważny element mojej pracy. Dziękuję pomysłodawcom i organizatorom za umożliwienie uczniom pokazania swoich umiejętności i zainteresowań humanistycznych- nie tylko matematycznych i lingwistycznych - powiedziała Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krzymowie.
Czy konkursy mogą być smaczne?

-To najsmaczniejszy konkurs jaki znam! -stwierdził Lucjan Bobolewski-dyrektor Książnicy Zachodniopomorskiej o wojewódzkim konkursie „Poszukiwacze Smaków”, którego jednym z celów jest badanie dziedzictwa kulinarnego Pomorza Zachodniego.

Konkurs jest organizowany pod patronatem Olgierda Geblewicza, marszałka województwa zachodniopomorskiego. W skład jury wchodzą szczecińscy przedstawiciele kultury.

Od tegorocznej edycji uczniowie, którzy uzyskają tytuł laureata, otrzymują dodatkowe punkty na świadectwie i może im to ułatwić dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Na przestrzeni lat, szkoła już po raz trzeci wzięła w nim udział. W zeszłym roku uczeń klasy VII zdobył tytuł laureata w kategorii szkół podstawowych, a w tym roku uczennica klasy V zajęła III miejsce w powyższej kategorii. Hanna zbadała, przedstawiła w postaci prezentacji multimedialnej i przygotowała wraz ze swoją babcią potrawę, która jest obecna w jej rodzinie od kilku pokoleń - kaczkę z jabłkami.

W tym roku, w związku z zaangażowaniem dzieci i opiekunki grupy „poszukiwaczy” , szkoła otrzymała także nagrodę w kategorii szkół podstawowych, a jest nią urządzenie wielofunkcyjne z możliwością kolorowego wydruku stron, które niewątpliwie będzie przydatne w następnych poszukiwaniach i badaniu tradycji Pomorza Zachodniego.

Jest to bardzo interesujący konkurs, ponieważ pozwala włączyć i zaangażować do badań swoją rodzinę, co niewątpliwie zacieśnia więzi. Młodzi badacze łączą pokolenia, poszukują i … dowiadują się ciekawych historii z dziejów swojej rodziny - nie tylko kulinarnych.

Większość z uczniów „pobawiła się” w pewnym sensie w archeologów i prześledziła wędrówkę swojej rodziny, której docelowym miejscem osiedlenia były ziemie Pomorza Zachodniego. Dzieci wraz z krewnymi odszukały zdjęcia, dokumenty- często już zapomniane.

Przeprowadziły wywiady i przygotowały prezentacje na konkurs.

Dla uczniów ważne jest również to, że wszyscy młodzi badacze, którzy wezmą udział w konkursie, zostają docenieni za ich pracę. Dzieci wraz z opiekunami zostają zaproszone na rozstrzygniecie konkursu, mogą zobaczyć prace innych, a także spróbować tradycyjnych potraw. Otrzymują także nagrody rzeczowe- w tym i w ubiegłym roku był to sprzęt elektroniczny, często przydatny w trakcie badań.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dobre 01.04.2019 22:47
To jak była w ciąży to mogła jeść ciastka? ;)

M. 01.04.2019 20:20
Drugi raz o tym?! Hmmm... Skoro to takie ważne wydarzenie....

Reklama